Makaleler » Motosiklet » Lastik Seçimi Nasıl Olmalı

Lastik Seçimi Nasıl Olmalı

Sport Lastikler

Sport supersport veya hipersport lastikler yumuşak kauçuktan yapılmış olup, spor amaçlı veya arasıra yarış için kullanılırlar. Sürüş sıcaklıkları yüksektir fakat yarış lastikleri kadar yüksek değildir. Üzerinde fazla diş bulunmaz.

Bu tip lastikler genellikle spor motosikletlerde kullanılır. Modern sport lastikler kuru zeminlerde mükemmel yol tutuşu sağlar fakat diş sıklığının azlığı ve yüksek sürüş sıcaklığı nedeniyle ıslak zeminde kullanımı zordur. Bu lastiklerin ömürleri yumuşaklığına ve üretimde kullanılan kauçuğa göre değişmektedir.

Sport / Touring Lastikler

Genelde “sports / touring” olarak adlandırılırlar ve çoğunlukla çok iyi yol tutuşu sağlayan, orta sertlikteki kauçuktan yapılırlar. Sürüş sıcaklıkları spor lastiklere göre daha düşüktür ve daha fazla dişe sahiptir.

Ömürleri spor lastiklerinden daha uzundur. Günlük kullanım, şehir için yolculuk ve haftasonu gezileri için uygundur.

Road / Touring Lastikler

Yol lastikleri sert kauçuktan yapılır ve sürüş sıcaklıkları düşüktür. İyi yol tutuşu sağlarlar. diş sayısının fazlalığı nedeniyle ıslak zeminde güvenlidirler.

Kullanılan sert kauçuk sebebiyle uzun ömürlü olurlar.  Bu lastikler şehir içi geziler için gayet uygundur. Ayrıca geziler ve turlarda kullanılabilirler. Spor kullanımda, limitlerin zorlanması yol tutuşunda kayba neden olacaktır.

On/Off Road Lastikler

 

Mixed veya trail lastikler taş zeminden ayrılıp toprak zeminde kullanılan motosikletler içindir. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi taş ve toprak zeminde kullanılabilirler. Bu lastiklerin ana özelliği çok geniş aralıklı dişlere sahip olmasıdır özellikle arka lastik bloklara bölünmüştür ve gevşek toprakta sürüş kabiliyetini arttırır.

Bu tür lastikler genellikle sert kauçuktan yapılır. Düşük sürüş sıcaklıkları ve uzun ömürleri vardır. İyi yol tutuşu sağlarlar fakat diş kalınlıklarına bağlı olarak yüzeyle teması azalacağından bu tutuş yol lastiklerinden daha azdır.

Bu tür lastikler karışık kullanım için uygundur. Yüzeyle teması az olduğundan yol tutuşu limitine kolay ulaşılır bu yüzden yolda (asfalt vb.) uzun aralar verilerek kullanılmalıdır. Genellikle yolda seyahat eden motosiklet kullanıcısının bu tür lastik yerine yol lastiği seçmesi daha mantıklıdır.

 

All Terrain / Cross Lastikler

 

Tüm “all terrain ve cross” lastiklerinde asfalt dışındaki alanlarda daha etkili olması için büyük, yüksek bloklar bulunur.

Bu tür lastikler, blokların farklı yüzeylerde yol tutuşunu artırma özelliği sayesinde genelde toprak yol ve patika yollarda kullanılır.

Bu tür lastikler yol kullanımında verimli değildir fakat kısa mesafelerde kullanılabilirler.

Not: Bazı kros lastiklerinin yollarda kullanılması yasaklanmıştır.

Race / Track Lastikler

Bu lastikler yarış pistlerinde kullanılmak için tasarlanmıştır. Çok yumuşak kauçuktan yapılmıştır ve yarış esnasında ulaşılacak sıcaklık değerlerine uygun sürüş sıcaklarına sahiptir.  (Yüksek hız, güçlü ivmelenme, sert frenleme gibi mekanik nedenlerle ısınan)

Bazı modeller zorlu yarış koşulları için spor lastikten daha yumuşak kauçuktan yapılır. Bazı modeller ise lastiğin değişik bölgelerinde değişik sertlikteki kauçuktan yapılırlar. Örneğin orta kısım için sert, yanlar içinse orta yumuşaklıkta kauçuk kullanılır. Bu lastikler pürüzsüz yüzeyleri sayesinden maksimum temas sağlarlar.

Yarışlarda kullanılan yağmur lastiklerinde ise; suyu maksimum hızlılıkta tahliye edebilmesi için yoğun dişleri bulunur. Bu ekstra yumuşak kauçuktan yapılan lastiklerin ömürleri çok kısadır.

Genellikte bu lastikler trafikte yasaktır. Üzerlerinde DOT açıklaması bulunan lastiklere izin verilir ve bunların üzerinde azda olsa diş bulunur. Bu tür lastiklerin trafikte kullanılması tavsiye edilmez. Spor lastiklerinden daha iyi bir yol tutuşu vermezler.

Herşey iyi güzel kendime nasıl lastik seçeceğim, önerileriniz nedir derseniz marka belirtmediğimizi söylemek istiyorum.

LASTİK YAPILARI NELERDİR?

Radyal Lastikler ve Avantajları

Radyal lastiklerin konvansiyon lastiklere göre en önemli avantajları daha esnek olmaları ve daha az ısınıp daha kolay soğumalarıdır. Bunun dışında radyal lastiklerin yerde bıraktığı taban izi çapraz lastiklerinkinden daha geniştir. Bu avantaj radyal lastiklerin konvansiyonel lastiklere oranla yüzde 20 daha iyi yol tutmasını sağlar. Yola temas eden bölümün daha fazla oluşu nedeniyle çekiş gücü ve fren güvenliği daha yüksektir. Radyal lastiklerde taban sert, yanaklar yumuşaktır; bu da lastiğin yola temas eden bölümünün sürekli olarak aynı genişlikte kalmasını sağlar. Radyal lastiklerin kat ve sırt ayrılmaları da daha dayanıklıdır. Bu ise yola tutunum başarısını arttırır.

Çelik Kuşaklar

Radyal gövdeli lastiklerin sırt gövdesi boyunca 15 ile 25 derecelik açılarla üst üste ve çapraz biçimde kuşaklar yerleştirilir. Kuşakların görevi lastiğin mukavemetini arttırmak taban izinin şekil değiştirmesini önlemek ve lastiğin yerle temas eden bölgesinin alanını arttırmaktır. İki tür kuşak bulunur. Birincisi bez dokumandan üretilen ‘tahrik’, diğeriyse tellerden üretilen ‘çelik’ kuşaktır. Çelik kuşağın daha dayanıklı, daha emniyetli ve yüksek hızlara daha iyi uyum sağlaması, lastik üreticilerinin bu tür lastik üretimine yönelmesine neden olmuştur.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Size bir kampanya haberimiz var!
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4